d. 14.08. 2025

På billedet ses headspaces protektor Poul Nyrup Rasmussen, Tårnby Kommunes borgmester Allan S. Andersen, H.M. Dronning Mary og to kokke fra FGU Hovedstaden
H. M. Dronning Mary var med til at gøre åbningen af headspace Tårnby til noget helt særligt
I går var en helt særlig dag. Vi åbnede headspace Danmarks 38. center – denne gang i Tårnby på Amager. H. M. Dronning Mary tog del i festlighederne og var med til at klippe den røde snor til Amagers børn og unges nye helle.
Ved ankomsten blev Dronningen budt varmt velkommen af en elev fra FGU Hovedstaden, der overrakte en smuk buket. Herefter viste centerchef Marie Rosenkvist Jørgensen Dronningen rundt i de nyistandsatte lokaler i den tidligere børnehave, mens FGU-eleverne på legepladsen serverede kager, der sagtens kunne have klaret sig i Den Store Bagedyst.
Med på rundvisningen var også Mathilde, som i et af samtalerummene fortalte Dronningen sin personlige historie om, hvordan headspace havde hjulpet hende gennem en svær periode. Et stærkt øjeblik, hvor Dronningens engagement i børn og unges trivsel tydeligt skinnede igennem i samtalen.
Under de efterfølgende taler fik vi også kloge, begejstrede og inspirerende ord med fra vores stifter og protektor Poul Nyrup Rasmussen, Tårnbys borgmester Allan S. Andersen og bestyrelsesformand i Det Sociale Netværk Benedikte Kiær.
Og så sang vi selvfølgelig headspaces “nationalmelodi” – Jens Rosendahls “Du kom med alt det, der var dig” – med solen som spotlys fra en skyfri himmel.
En kæmpestor tak til vores dygtige ungerådgivere, Tårnby Kommune, FGU Hovedstaden, byens øvrige uddannelsessteder, Rotary Danmark og alle jer, der mødte op for at fejre åbningen. Desuden en særlig tak til Copenhagen Airports A/S for den generøse donation til det nye center.
Besøget fra Dronningen, alle de gode samtaler på dagen og det engagement, som luften summede af, understreger den store vilje til at kæmpe for det, der betyder allermest: at børn og unge i Danmark trives og har et sted, hvor de bliver mødt med åbenhed, respekt og nærvær.
Fotograf på dagen var den altid eminente Lars Svankjær.